code-laboratory.com jest blogiem poświęconym w całości programowaniu oraz technologiom internetowym. Znajdziesz tutaj kod, gotowy do wykorzystania w twoich projektach.

Skrypt powiadomień do Ubuntu

Napisane: Lipiec 27th, 2010 | Kategoria: ubuntu | Tagi: | 3 Comments »

Moja przygoda z bashem zaczęła się całkiem niedawno. Na studiach miałem przedmiot „systemy operacyjne” i od razu mnie to zaciekawiło, jak wiele fajnych rzeczy można z tym zrobić. Napisałem skrypt, który wykorzystuje powiadomienia w Ubuntu, wyświetlające ciekawe cytaty. Podczas siedzenia przed komputerem może to być ciekawa odskocznia od codziennej pracy.

Cytaty Jana Pawła II

Z pewnością wszyscy ze mną się zgodzą, że był on jednym z najwybitniejszych Polaków ostatnich lat. Ze strony http://pl.wikiquote.org/wiki/Jan_Paweł_II pobrałem cytaty autorstwa Papieża – Polaka. Po uruchomieniu skryptu co jakiś czas pojawiają się powiadomienia z cytatami. Oczywiście skrypt można dowolnie modyfikować. W chwili obecnej ustawione jest na:

 • wyświetlanie co 15 minut (900 sekund)
 • czas wyświetlania 15 sek (15000 milisekund)
 • domyślna ikonka (notification-message-im) – można podać ścieżkę do swojej ikonki
 • tytuł „Jan Paweł II”

Instalacja

Należy pobrać plik .sh – najlepiej umieścić go w katalogu głównym ~/ (u mnie /home/grzesiek/). Zainstalować pakiet
sudo aptitude install notify-osd
Nadać plikowi uprawnienia do uruchamiania jako programu. Można to zrobić przez wybranie właściwości pliku → Uprawnienia → Zezwól na wykonywanie jako programu lub przez konsolę:
chmod +x ~/LabNot.sh
Teraz można uruchomić skrypt przez dwukrotne kliknięcie pliku i „uruchom”. Można też ustawić żeby skrypt sam uruchamiał się przy starcie systemu. Można to zrobić przez System → Preferencje → Programy Startowe → Dodaj i w polu Nazwa wpisać Cytaty Jana Pawła II a w Poleceniu ścieżkę do pliku (czyli np. /home/grzesiek/LabNot.sh – oczywiście nazwę trzeba zmienić). Aby usunąć wyświetlanie cytatów trzeba usunąć po prostu proces. Można to zrobić w System → Administracja → Monitor Systemu, znaleźć na liście LabNot.sh i usunąć.
Od teraz będziemy się cieszyć cytatami wielkiego Polaka. Mała rzecz a cieszy ;-)


3 komentarze na “Skrypt powiadomień do Ubuntu”

 1. 1 cariuccaree napisał(a) 5:07, Styczeń 31st, 2011:

  dobry poczatek

 2. 2 Mahala napisał(a) 8:22, Grudzień 22nd, 2011:

  Yo, that’s what’s up turfthluly.

 3. 3 Stafon napisał(a) 1:30, Grudzień 24th, 2011:

  Yo, that’s what’s up turthuflly.

Zostaw komentarz

 • Anti-Spam Quiz: