code-laboratory.com jest blogiem poświęconym w całości programowaniu oraz technologiom internetowym. Znajdziesz tutaj kod, gotowy do wykorzystania w twoich projektach.

Matematyka jest piękna

Napisane: Marzec 23rd, 2010 | Kategoria: javascript | 5 Comments »

Wiele razy przeglądałem na różnych stronach fajne rysunki. Niestety nie zostałem obdarzony talentem do rysowania i nie mogłem stworzyć niczego podobnego sam. Jak przeglądałem materiały związane z elementem <canvas> – nowego znacznika HTML5, zobaczyłem fajne rysunki stworzone za pomocą prostych linii. Pomyślałem, że można zrobić coś ładnego za pomocą matematyki ;-)

Animacja


Animacja, którą zrobiłem za pomocą elementu <canvas> rysuje sobie linie, które składają się na figurę geometryczną. Internet Explorer najprawdopodobniej nie pokaże żadnej animacji, więc polecam zmienić przeglądarkę jeżeli jej używasz. Policzenie linii ile potrzeba do narysowania takiego rysunku nie jest zadaniem trudnym, jednak obliczenie pola powierzchni całej figury może okazać się niełatwe. Ma ktoś pomysł?
Zobacz animację


5 komentarze na “Matematyka jest piękna”

 1. 1 matemaciek napisał(a) 19:31, Marzec 23rd, 2010:

  Obliczenie pola jest łatwe, ale trochę masochistyczne – podzielić na 48 przystających trójkątów i obliczyć pole jednego. Ma kąty 7.5 i 45 stopni oraz bok a*sqrt(2)/2 (oznaczając przez a długość boku „dużego” kwadratu), a to wystarczy do obliczenia pola.

 2. 2 admin napisał(a) 21:23, Marzec 23rd, 2010:

  @matemaciek – dokładnie, Twój sposób wystarczy do obliczenia pola, choć to pewnie nie jedyny sposób

 3. 3 development Chisinau napisał(a) 5:22, Lipiec 12th, 2011:

  Thanks for the interesting information. Subscribe to rss

 4. 4 emazyfeen napisał(a) 13:43, Grudzień 7th, 2011:

  Dzieki za ciekawy blog

 5. 5 Anjii napisał(a) 2:48, Grudzień 22nd, 2011:

  This shows real experitse. Thanks for the answer.

Zostaw komentarz

 • Anti-Spam Quiz: